Mimari Çiniler

MUAZZAM YAPILAR

Osmanlı zamanından günümüze kalan nadide eserlerden ve miraslardan biri çini sanatı… Geleneksel Türk el sanatları arasında estetik açıdan en göz dolduran ve ihtişamlı eserler bu alanda verilmiş ve verilmeye devam edilmekte. Çini, mimari alanda kullanılmasının yanı sıra tabaklarda, vazolarda ve panolarda da kullanılarak, büyülü hava evlerimize kadar taşınmaktadır. Peki, ince işlenen şekiller bir araya geldiğinde size görsel bir şölen yaşatacak olan çini mimari alanda nasıl kullanılır?

   Duvarlara boydan boya işleyerek yahut yalnızca belli kısımlara işleyerek, çini mimari alanda nasıl kullanılır, bunu yansıtmaya çalışmışlar Osmanlı zamanında. Sıklıkla kullanılan ve belki de bu sanatın klasik renkleri haline dönüşen kırmızı ve mavi renkleri, içinizi açıp serin bir hava yaratmaktadır kullanılan mimari yapı içinde.

Belli bir düzen içinde işlenen şekiller tasarlama aşamasından, işlenmesi aşamasına kadar oldukça zahmetli bir çalışma temposuna sokmakta sanatçısını. Ancak ortaya çıkan sonuç sanatseverlere, verilen emeği ve muhteşem sonucu sonuna kadar tattırmakta ve fark ettirmektedir. Bilhassa ‘çini mimari alanda nasıl kullanılır?’ dediğinizde göreceğiniz eserler size bunu daha iyi anlatacaktır. Boydan boya işlenen çininin yanı sıra yalnızca tavana işlenen çiniler, camilerin bu konuda olmazsa olmazı arasında. Tavana baktığınızda yazılarla birleştirilmiş şekiller, kullanılan renkler yani yapılan muazzam işleme sizi farklı dünyalara götürecek, tarifi mümkün olmayan bir hayranlık hissettirecek. Çininin bu yapılarda nasıl kullanıldığını soracak olursanız da camiler, köşkler, medreseler, türbeler size en doğru cevabı verecektir.

 

From Past To The Future

When the first time tile was used in the architecture that was the Anatolian Seljuk periof of the history.The Anatolian Seljuk people thought that they can scrape their name by using tile whole around the building and also they can add some civility and elegance on their architectural buildings.Then tile was used in architecture, inside and outside of the buildings.Anatolian Seljuk people used mosaic and herbal figures on their odds.They discovered that they can use the tile ass a covering their architecture and they were aware of that tile can not be the strong architectural component.Therefore;tile was used in architecture just for covering the buildings and odd to buildings.They used the big pieces of tiles on the plane areas and they prefered to use small pieces of tiles on the curve shaped areas.There are five types of using tile which called; glaze technique, mina technique, luster technique, glazed brick, tile mosaic.Then,during the Ottoman period tile techniques and properties were improved and were continued to use.Tile is still used in the architecture for odding the building or expressing the ideas of culture or the thouths of the architect.Tile is still used at the hotels,mosques,libraries,governmental or other public areas.It is not common for people, using tile inside of the architecture on their homes,flats,etc.

 

Hamam,Banyo,Türk hamamı,Spa,Resteurant,Otel loby,mimari iç dekoresyon,ofis,barbekü,mutfak,salon,mimari tasarımlar,pastaneler,çini tasarımlar,porselen çini karolar

https://guvencini.com.tr/izlem–cinili+sauna+turk+hamami+turk+hamami+cini+panolar+kurna+panolari+porselen çini karolar+tile+hamam+ceramic tiles+baht+bahha+hammam+art+desing+pattern+artgallery+workshop+islamic ceramic tile+mywork+blue ceramic+gifts+dekor+architecture+decoration+pomegranete+colors+handmade+istanbul+türkiye+mevlana+çini tasarım

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir