Hamam

ÇİNİLİ TÜRK HAMAMLARI

Türk hamamları mimari özellikleri bakımından camilerle benzer özellikler taşırlar. İslam dininde temizliğe verilen önem, hamamların mimari yapılarında da ortaya çıkmaktadır.

 

Osmanlı Hamamları

 

Osmanlı döneminde önemini kazanan hamamlar çok çeşitliydi. Bağımsız hamamlar, merkezi hamamlar, bir de camilere gelir kapısı elde etmek için yapılmış hamamlar vardı. Hamam kültürünün gelişmesiyle birlikte, gelişigüzel yapılmış hamamlar yerini, çini, mermer ve seramik sanatıyla işlenmiş, muhteşem hamamlara bıraktı.

 

Türk Hamamları çini mimarisi

 

 

Osmanlı mimarisi, geçmişten günümüze Türk hamamlarında izlerini göstermektedir. İçyapısında mermer taş kullanılan hamamlarda kurna adı verilen mermer yapılar bulunur. Göbek taşı adı verilen yapılar da insanların dinlenmeleri ve kese yaptırmaları için tasarlanmış yerlerdir. Cami kubbelerine benzeyen kubbeleri ve süslemeleri açısından oldukça dikkat çekici olan Çinili Türk hamamları yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

 

Hamamlarda çini sanatı

 

Çini sanatının hamamlarda kullanılması, hamamların en önemsenen kullanım alanlarından biri olduğunu göstermiştir. Ayasofya müzesindeki Haseki Hürrem Sultan hamamı da bunlardan biridir. Çini sanatı oldukça zor ve zahmetli bir sanattır. Çeşitli yöntemlerle yapılabilen çinicilik seramik sanatı olarak da adlandırılır. İnce detaylarla işlenir. Tabak, vazo gibi bir sürü eşyayı da dekore eden bu sanat, özellikle Osmanlı döneminin mimari bir kültürü haline gelmiştir. Türk hamamları da bu mimari kültürün izlerini taşımaktadır.

Dünyaca ünlü olan Türk hamamları, kültür mirasımız olarak halen hizmet vermektedir.

AN EXİTING ACTIVITY: TURKİSH BATHHOUSE

Bathhouse is the public bath. Person are goes to bathhouse and have shower. Besides, you and your friends can exiting spend time in bathhouse. A lot of culture have got bathhouse. Turkish culture is very rich in term of bathhouse. The culture’s name is Turkish bathhouse.

Turkish Bath’s Characterictic

If you have got a question for Turkish bathhouse, for example: What is the Turkish bathhouse? We are telling you this bathhouse’s characteristic.  Turkish bath is very old and very important factor in Turkish culture. Because Turks are one of the clean nationality in the world. You can having a shower in Turkish bath. And another activityies are very beautiful in this bath. For example you can meet a massager and he or she is make massage you. Besides, you can eat Turkish tastes. For example, Turkish delight, apple, cherry, bananas, baklava… And you can listen Turkish musics. If you want to spend happier time, you can came to Turkish bath.

türkish bath

Where is the Turkish Bath?

Where is the Turkish bath in Turkey? Gaziantep, Şanlıurfa, İstanbul are the most famous bath in Turkey. But every city have got a bath in Turkey. Which city you want to go? Choose and go this city. You are very lucky. Because, Your adress is Turkish bathhouse.

Hamam,Banyo,Türk hamamı,Spa,Resteurant,Otel loby,mimari iç dekoresyon,ofis,barbekü,mutfak,salon,mimari tasarımlar,pastaneler,çini tasarımlar,porselen çini karolar

https://guvencini.com.tr/izlem–cinili+sauna+turk+hamami+turk+hamami+cini+panolar+kurna+panolari+porselen çini karolar+tile+hamam+ceramic tiles+baht+bahha+hammam+art+desing+pattern+artgallery+workshop+islamic ceramic tile+mywork+blue ceramic+gifts+dekor+architecture+decoration+pomegranete+colors+handmade+istanbul+türkiye+mevlana+çini tasarım

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir